Theo van Gogh (23. juli 1957 – 2. november 2004) var en hollandsk filminstruktør.
Han blev dræbt i Amsterdam af en muslimsk fundamentalist af marokkansk oprindelse, som reaktion på det islam-kritiske indhold i bl.a van Goghs film Submission. Før dette var han relativt ukendt som instruktør. Han var oldebarn af Vincent van Goghs bror, som også hed Theo.
Drabsmanden, Mohammed Bouyeri, blev 26. juli 2005 idømt livsvarigt fængsel. Dommeren der dømte Bouyeri beskrev drabet som en terrorhandling.
Kommentar: Mordet på van Gogh og en række ‘velintegrerede’ danske akademiske kvindelige muslimers reaktion på det, var stærkt medvirkende til, at skællene faldt fra manges øjne – hvis de da ikke allerede var faldet 9/11 2001.
Ære være hans minde.
Men hvorfor lavede du også den film Theo?
LikeLike
Kommentar af machiavelli — 2 november 2011 @ 13:00
-Af den simple grund, at verden er nødt til at få spindelvævet væk fra øjnene, når det gælder Islam! Tror jeg…. 🙂 Manden havde mod og mandshjerte (sammen med Ayaan Hirsi Ali), til at sige ideologien midt imod! OG TUSIND TAK FOR DET, Theo…. 🙂
LikeLike
Kommentar af hende — 2 november 2011 @ 13:20
Siger vi intet, og gør vi intet, så bliver det muslimerne, der
fører hele dialogen.
Det må aldrig komme dertil!
falkeøje
LikeLike
Kommentar af falkeøje — 2 november 2011 @ 15:58
Theo van Gogh, endnu en som er blevet myrdet af de røde og islam, han burde sammen med Glistrup ophøjes til helgen.
LikeLike
Kommentar af Fritz — 3 november 2011 @ 12:22