Villy Søvndals bemærkning om, at Hizb-ut-Tahrir kan ‘gå ad helvede til’, er aldrig blevet fulgt op af konkret politik.
Til gengæld benytter hele Rød Blok straks de afviste irakiske asylansøgeres kirkebesættelse som lejlighed til at kræve en individuel genoptagelse af samtlige asylsager, hvilket vil forhale hjemsendelse og øge presset for at give humanitær opholdstilladelse. Oppositionen har strammet retorikken på udlændingeområdet, men i praksis gøres fortsat alt for at genåbne grænserne for indvandring.
Michael Sandfort; Ekstra Bladet 22.05.2009











En ting er at vi er belemret med det røde slæng af landsskadelige elementer, men at V&K er en flok nosseløse EUSSR liderlige narrehatte, det er da den største trussel mod dhimmarks fremtid, havde der dog bare været en lille smule danskhed tilbage i V&K, ja så havde de forlængst ryddet div. kirker for kriminelle fupflygtninge, og derefter startet hjemsendelsen af resten af fupflygtningene.
Comment af Fritz — 24 maj 2009 @ 22:30
Afvis alle flygtninge, lande skal behandle deres borgere ordentligt.
Hjælp de der må forlade små øer ramt af jordskælv, oversvømmelse og lignende i nærområderne.
Comment af Peter Buch — 25 maj 2009 @ 08:06
2. Peter Buch
Som en start kunne vi begynde med at afvise SAMTLIGE flygtninge-asylansøgere, der kommer fra arabisk-islamiske lande !
For mig at se er det det allervigtigste at få sat på skinner.
Intet og ingen er SÅ ødelæggende som Islam og dens rettroende – og det skulle ganske enkelt være forbudt for myndighederne at give sådanne ideologier og deres tilhængere adgang til demokratiske, velfungerende lande.
I min optik nærmer dette sig det forbryderiske, at myndighederne ikke forlængst har lukket helt af overfor den type flygtninge-asylansøgere!
Comment af Vivi Andersen — 25 maj 2009 @ 12:35
PS
Jeg håber ved gud, at folk husker de venstresnoedes adfærd i denne her Iraker-sag!
For dette her ligner en gentagelse af Palaraber-sagen – og her har vi en ret præcis viden om HVAD der er sket både under og efter palæstinenserloven blev gennemtvunget.
Vi, danskerne, blev taget noget så grusomt i røven af disse Palarabere, hvis handlinger bl.a. var orkestrede derhjemme fra af de arabisk-islamiske ledere.
Sådan nogle sat… bedragere og snyltere!
Comment af Vivi Andersen — 25 maj 2009 @ 12:40
Danmark wordpress com om antal og udgifter:
http://danmark.wordpress.com/2009/05/25/asylpolitik-er-dyr-og-ineffektiv/
Comment af Peter Buch — 25 maj 2009 @ 23:22