Hodjas Blog

13 maj 2009

Metock-dommen? – non ha mai sentito parlare di.

(Den har de aldrig hørt om.) – Italien trækker i indvandringsnødbremsen.

silvio_berlusconiFra Politically Incorrect: Italiens statsminister, Silvio Belusconi, har i parlamentet fået vedtaget en skærpelse af udlændingelovene. Den skal dog godkendes af senatet (andetkammeret). Italien vil satse på afskrækkelse frem for velkomstgaver. Træder de nye regler i kraft, skal enhver der rejser illegalt ind i landet betale 5.000 til 10.000 € i bøde. Den som lejer en bolig ud til en illegal indvandrer skal regne med fængsel i op til tre år. Endelig tillader Italien oprettelsen af borgervæbninger og en opholdstilladelse skal koste 200 €.

Modstanderne af lovforslaget snakkker om “fremmedfjendtlighed” og “kriminalisering af indvandrere”. FN’s UNHCR taler om “trusler mod asylsystemet” og enkelte andre, såsom kristdemokraten Luca Volonte taler sågar om “tilbagevenden til barbariet” – hvilket naturligvis intet har at gøre med de tilrejsende kulturberigere…

13 Kommentarer »

  1. http://www.youtube.com/watch?v=WXf-YbsSh0Y&NR=1

    A Silvio To Silvio*
    Si è detto troppo People talked oo much
    e anche di più And even more [what?]
    Si è usata pure la musica contro People used even music against [him]
    Oggi canto anch’io Today I want to sing, too
    E dico che And I say:
    Menomale che Silvio c’è Thank God that Silvio exists
    Non ho interessi politici I have no interest in politics [yeah right!]
    E non ho neanche immobili No properties either
    ho solo la musica I have only music
    E penso che And I think:
    Menomale che Silvio c’è Thank God that Silvio exists
    Ci hanno provato They tried
    Scrittori e comici Writers and comedians
    Un gioco perverso A perverted game [conspiracy]
    di chi ha già perso Of those who have already lost
    Presidente questo è per te President, this is for you
    Menomale che Silvio c’è Thank God that Silvio exists
    La musica suona senza colori Music plays without colours [what?]
    ma i riferimenti sono reali But my references are true [this makes no sense]
    Viva l’Italia Hail Italy!
    L’Italia che ha scelto Italy who chose
    Di crederci un po’ in questo sogno To believe a little in this dream
    Per questo dico che That’s why I say:
    Menomale che Silvio c’è Thank God that Silvio exists
    Canto così I sing like this
    Con quella forza With the strength
    che ha solamente That have only those
    Chi non conta niente Who have nothing [yeah right!]
    Presidente questo è per te President this is for you:
    Menomale che Silvio c’è Thank God that Silvio exist.
    * Dedication, and also a rip-off to a famous poem: “A Silvia” by Giacomo Leopardi.

    Comment af Peter Buch — 13 maj 2009 @ 20:27

  2. Så netop et indslag i DR-TV-Avisen kl. 21 om Italien. De er grundigt trætte af de illegale. Der oprettes borgerværn, der observerer, og indberetter til myndighederne mm. Husmødre og røntgenlæger medvirker. Så det desværre kun delvis.

    Konklusion: Der er grøde i andedammen.

    Comment af Hodja — 13 maj 2009 @ 20:48

  3. Vores borglamme grød betjente stikker jo bare af, når vi her i dhimmark anmelder kulturberigelser.

    Comment af Fritz — 13 maj 2009 @ 21:02

  4. Se indlæg på Jihad Watch om Al Quida og illegale immigranter.

    Comment af Peter Buch — 13 maj 2009 @ 21:02

  5. Der ødelagde Berlusconi lige sin chance for at blive valgt til årets svensker.

    Comment af Nils — 13 maj 2009 @ 21:35

    • Den ulykke vil de fleste med viden om Sverige sikkert gerne være foruden!

      Comment af Vivi Andersen — 13 maj 2009 @ 22:36

  6. Og hvad vil Berlusconi gøre hvis EU vil sætte ham stolen for døre ?

    Jeg vover pelsen : han vil gøre nøjagtig sådan som han og italienerne mener er bedst for deres land og dem selv !

    At Senatet ikke skulle godkende det forslag der er vedtaget af parlamentet – tror nogen det ?

    Befolkningen er jo efterhånden, næsten uden undtagelser, ved at være godt trætte af flygtningestrømmen der vælter ind i landet.

    Og denne strøm lader ikke til at aftage.

    Sådan ser det jo også ud i Spanien.

    Og derfra rejser en hel del så videre op i de øvrige EU-lande.

    Det er forfærdeligt som folk har det i Mellemøsten og Afrika.

    Men ingen elendigheder bliver afhjulpet ved at Europa gradvist fyldes op af bekvemmelighedsflygtninge hvilket disse vel må siges at være ?

    Tværtimod vil der ske det, at de veluddannede europæere en dag får nok af at agere som forsørgelsesgrundlag – og så begynder de at udrejse i større antal.

    Men jeg sidder her med historien om x-antal ( 20-50) millioner afrikanere, som EU vil have skal indlemmes i Europas lande, i tankerne.

    Det kan aldrig blive til succeshistorier for europæerne.

    Comment af Vivi Andersen — 13 maj 2009 @ 22:34

    • Italienerne har en uhyre sund mistillid til autoriteter og som et af de store lande er de fløjtende ligeglade med EUSSR’s politbyro og EF-Dommere med samt deres påhitsomhed udi civilisationens afvikling. Det er kun lande som Dhimmark der leflende og sleskende underkaster sig junkernes skalten og valten. – Viva Italia!

      Comment af Skjoldungen — 13 maj 2009 @ 22:57

  7. Nemlig, mange italienerne mener som udgangspunkt politikere af alle typer er forbrydere, det er bare sådan, uden der nødvendigvis behøves eksempler- som der er nok af- og det er en tilgang til sagerne, vi nok også kunne lære lidt af!

    Comment af Peter Buch — 14 maj 2009 @ 06:43

  8. Tænk, at vi er kommet så langt ud, at man skal diskutere betimeligheden i at håndhæve loven :-D

    Comment af Fidibus — 14 maj 2009 @ 10:02

    • Ja,ja, Fidibus.

      Men lad os se om vi ikke en dag går fra at DISKUTERE til at handle som italienerne.

      For det første er der masser af eksempler på ikke bare sleskende politikere men også i stor-og småsnuskede, hvis eneste må er at rage til dem selv uanset hvilke aftaler de skal indgå. Sådanne typer der er parate til at sælge ikke bare deres bedstemor, men deres land for vindings skyld.

      Jeg er ikke i tvivl om at gik nogle kvikke journalister i gang med at undersøge diverse politikere for at være købt og betalt med Petrodollars, så ville de finde dem!

      Desuden er 2 flygtningecentre herhjemme blevet genåbnet!

      Og hvor kommer disse flygtninge så fra ?

      I hvert fald Afghanistan.

      Ikke nok med at det koster Vestlige unge deres liv at være dernede i dette møgland, men det koster også ved kasse 1 at være der, men skal vi altså også modtage folk derfra her i landet/Europa/Vesten.

      Ikke eet Vestligt liv skulle ofres for et land hvis befolkning ikke vil os det godt.

      Hvad angår Afghanistan, så ved jeg ikke nok om landet.

      Jeg lukkede mere eller mindre af for at hente viden om landet dengang min ældste søn fløj F-16 dernede, da jeg kun havde i tankerne at få ham hjem i live.

      Jeg tror faktisk ikke jeg turde at finde ud af hvor meget de også hader Vesten og dens folk.

      Comment af Vivi Andersen — 14 maj 2009 @ 14:44

  9. Resten af Europa kunne lære meget af Italien. De giver også et håb, fordi de gang på gang viser, at EUs love ikke er det papir værd som de er skrevet på.

    Comment af rettentilselvforsvar — 14 maj 2009 @ 18:18

  10. Hørte lige her til morgen at Italien nu sikkert bliver trukket for EU domstolen , men at det kunne give store problemer for EU overhovedet at gøre noget hvis Belusconi får et demokratisk flertal bag loven .

    Hvorfor er det så at vores politikker vrøvler om EU domstolen når nu et demokratisk flertal står bag vores anti-Islamiske udlændinge lov ? .

    Er det fordi de i virkeligheden ikke syntes om den ? . Og i så fald , må de vil være gået forkert ikke ? .

    Comment af mosemanden — 15 maj 2009 @ 06:54


RSS af kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv en kommentar

Blog på WordPress.com.