Hodjas Blog

7 maj 2008

Debat: Breve fra læserne: Jordans frontalangreb

Gemt under: Hodja, Internationalt, Islam, Jura, Muhammed Cartoons, Muslim World, Shariah — Tags:, , — Hodja @ 10:08 pm

Sammen med 12 danske avisredaktører står tegneren Kurt Westergaard tiltalt ved en domstol i Jordan for blasfemi, for at have forhånet profeten og for at have forsøgt at splitte det jordanske samfund gennem offentliggørelsen af muhammedtegningerne.

Men tegningerne blev skabt af ikke-muslimske danske tegnere på dansk grund og bragt i danske aviser - så lovligheden af tegningerne reguleres ikke af jordansk ret og jordanske domstole. At anlægge retssagen i Jordan er derfor udtryk for en dyb mangel på respekt over for de anklagede, dansk ret og Danmark.

Desuden undlader sagsøger at rejse tiltale mod de imamer, som uden de aktuelt tiltaltes vidende og tilladelse bragte tegningerne til Jordan. Det viser, at hensigten med retssagen slet ikke er at placere et ansvar for den skade, som muhammedtegningerne muligvis har forvoldt, men i virkeligheden er et bevidst frontalangreb på ikke-muslimske danskere som inden for gældende danske regler har benyttet deres ytringsfrihed.

Sagsøger respekterer således hverken den danske ytringsfrihed eller dansk rets gyldighed i Danmark. Det samme gælder en jordanske domstol, som er en del af det officielle Jordan, hvis sagen realitetsbehandles. Sker det, bør sagen få konsekvenser for de officielle relationer mellem Danmark og Jordan, for sidstnævnte anerkender da i praksis ikke Danmarks suverænitet.

Berlingske Tidende | 07.05.2008 | Magasin | Side 10 | 202 ord

Michael Sandfort 

1 kommentar »

  1. Afgørelse fra den islamiske domstol:

    Nogle dårlige muslimer har rejst rundt og udbredt grove tegninger af vores højt elskede profet. Profet med grisetryne etc. Dette har givet anledning til meget uro.
    En sådan adfærd strider imod god muslimsk opførsel, og de pågældende straffes derfor med buksevand samt 100 stokkeslag hver efter sharia.

    Der er også et tilfælde, hvor en avis i et fjernt land har udbredt profettegninger.
    Her bliver imidlertid ikke tale om straf, da der er en række formildende omstændigheder. De pågældende er ikke bekendt med god muslimsk opførsel, og tegningerne var mindre grove. Vi skønner derfor, at avisen har handlet inden for ytringsfrihedens rammer. Vi vil tage kontakt til den pågældende avis og møde den med tolerance og forståelse.

    Den islamiske domstol

    Kommentar af Elefanten — 8 maj 2008 @ 6:58 am

RSS af kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv en kommentar

Blog at WordPress.com.