Hodjas Blog

24 april 2008

SF skifter Kamelen ud med en Dromedar.

Gemt under: Danmark, Loonies, Politik, SF, Skjoldungen, Venstrefløjen — Skjoldungen @ 9:40 pm

Waffen-SF går - igen - i krig mod rygerne. Vil nu forbyde rygning i private hjem.

SFEfter at Kamal Qureshi blev fanget i at forfalske underskrifter og bedrive åger-udlejning har Waffen-SF modstræbende måttet flytte ham lidt bort fra rampelyset. Klogt. Knapt så klogt er det, at man i hans sted har valgt en vis Karl Bornhøft til at kagle og pludre om dette og hint, herunder især sundhed og helse med hvad deraf følger af al landsens ulykker.

Karl Bornhøft? - Ham er der nok ingen uden for Nordjylland der har hørt om. Det har de vendelboer, thyboer og himmerlændinge derimod. Og det ikke for det gode. Denne mand formåede i sin egenskab af formand for sundhedsudvalget i det nu nedlagte amt at køre sygehusvæsenet i sænk, primært ved at få lægerne til at flygte, men også ved at spille det ene sygehus ud mod det andet så ingen nogensinde kunne samarbejde om nogetsomhelst. Det tilbageblevne personale blev sat til at spilde tiden foran forældede computere med forældet software som aldrig nogensinde kom - eller vil komme - til at virke.

KarlUnderligt nok blev der ikke plads til lille Karl blandt de nye regions-bosser (samme som de gamle amtsbosser) da amterne omsider blev nedlagt. Så nu sidder han i Folketinget. Vi kan således glæde os til en perlerække af rablende lovforslag, det ene mere propel-hovedet-under-armen end det andet. Er De, kære læser, i tvivl når De hører en røst i DDR P1 som indleder hveranden sætning med: “…jeg er altså nødt til at sige….blablablabla…” fremsat i et mod crescendo stigende hysterisk tonefald, ja så er det vor Karl.

Og hvad har Karl så bedrevet i dag? - Jo, nu skal det være forbudt at ryge i private hjem!Jeg er altså nødt til at sige, at tobaksrøg kan trænge gennem vægge og lofter til naboer, som er allergiske mod røg“. Derfor.

Her på Hodjas Blog vil vi altid hjælpe, så da vor Karl ikke siden i morges har fremsat flere gode ideér, er her et par stykker til fri afbenyttelse. Vi giver ordet til Karl:

Lovforslag: Forbud mod Øl, vin og spritus i private hjem: “Jeg er altså nødt til at sige, at øl, vin og spiritus fordamper let og at lugten heraf kan medføre tilbagefald af afvænnede alkoholikere i de tilstødende boliger“.

Lovforslag: Forbud mod gule ærter i private hjem:Jeg er altså nødt til at sige, at gule ærter bevirker øget gasafgang fra endetarmen og derfor kan bevirke global opvarmning“.

Lovforslag: Forbud mod bibler i private hjem:Jeg er altså nødt til at sige, at synet af bibler kan virke stærkt stødende på nye naboer samt bestemte kontrollanter der skal ind i hjemmet for at påse at de andre forbud overholdes“.

Lovforslag: Forbud mod at gøre grin med Karl Bornhøft:Jeg er altså nødt til at sige, at dette lovforslag er overflødigt. Der er ingen der kan gøre grin med Karl Bornhøft bedre end ham selv.”

9 kommentarer »

  1. Hold da kæft en nar!!
    Hvordan i jyder holde ham ud?!?!
    Jeg er altså nødt til at sige det, men i jyder, må sgu se at komme lidt op af stolen, vi Københavnere, kan altså ikke tåle konkurrence fra det VI troede var fornuftige danskere!!
    Vi kan ikke engang sende ham ud på de nordjyske motorveje, for der er ingen biler til at tilintetgørere ham!!!

    Kommentar af li — 24 april 2008 @ 10:08 pm

  2. Nu er jeg ikke jyde, men jeg ved at jyderne er lykkelige for at slippe af med Karl knald-i-låget Bornhøft. Også mig overrasker det, at der åbenbart er syrehoveder nok i Jylland til at vælge fænomenet,

    Kommentar af Skjoldungen — 24 april 2008 @ 10:23 pm

  3. Du glemte mit udmærkede forslag hos Anna Lyttiger:

    Forbyde SFere i private hjem, hvis det er det, der skal til for at sikre ikke-socialisterne. Der er ret mange, der har problemer med andres socialisme.

    Kommentar af rettentilselvforsvar — 24 april 2008 @ 11:03 pm

  4. Det må være valgsvindel!!
    Intet andet kan forklarere dette!!

    Kommentar af li — 24 april 2008 @ 11:04 pm

  5. Synd vi ikke har Poul Erik Krogen til at gøre nar af fjolset. Hvor er Niels Hausgaard?? Nåe nej - hans briller ser ikke længere end regeringen.

    http://www.musikkrogen.dk/

    Å’ det er ikk’ engang løwn!

    Kommentar af Hodja — 25 april 2008 @ 12:26 am

  6. Karl Bornhøft tilhører en særlig afart af perverse jyder, der ikke har held med sig i sine personlige anliggender, og ej heller nyder respekt i sine naturlige omgivelser, men dog nyder godt af, at der er en forekomst af nogle ualmindeligt bizarre vælgere i det nordlige Jylland. De normale mennesker i det nordlige Jylland er ikke meget for at indrømme dette vælgersegments væren i virkeligheden, men det er ikke desto mindre en beklagelig kendsgerning. Tilstedeværelsen af Karl Bornhøft som folkevalgt fortæller hjerteløst at fænomenet findes.

    Kommentar af ringeuddannelse — 25 april 2008 @ 5:33 am

  7. Det er en utrolig tid vi lever i. I forhold til min barndom og ungdom er det som at se virkeligheden i Snedronningens trold-spejl - alt er forvrænget og vendt på hovedet.

    Hver gang man tror, at man ikke kan overraskes, dukker der nye narrehoveder op, som med den største selvfølgelighed udgyder det mest surrealistiske sludder og vrøvl.

    Kommentar af Anna Lyttiger — 25 april 2008 @ 8:46 am

  8. - han har for resten fået kolde fødder:
    http://www.180grader.dk/nyheder/SF_vil_alligevel_ikke_forbyde_rygning_i_lejligheden.php

    Kommentar af Anna Lyttiger — 25 april 2008 @ 8:47 am

  9. En væsentlig grund til at grødhovedet overhovedet kan få stemmer i Jylland må alligevel nok tilskrives Københavnere: Thy-lejren og Kragskovhedefængslet.

    Kommentar af Skjoldungen — 25 april 2008 @ 9:19 am

RSS af kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv en kommentar