Læs selv her.
Hun valgte den nemme vej ud - på en diskussion hun selv havde begyndt.
‘Kejserinden havde ingen klæder på.’
Hun valgte den nemme vej ud - på en diskussion hun selv havde begyndt.
‘Kejserinden havde ingen klæder på.’
RSS af kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI
| yorkshire Miner on Reichspropagandakommission des… | |
| ManInBurka© on Stammesamfundets principper kr… | |
| Slyrgraff on Ud at se med DSB - Danmarks Sh… | |
| Slyrgraff on Koranen: Pigetis er mere beski… | |
| Knute on Koranen: Pigetis er mere beski… | |
| Snaphanen » »… on Reichspropagandakommission des… | |
| Vivian Clayborn on Reichspropagandakommission des… | |
| Peter Buch on Ud at se med DSB - Danmarks Sh… | |
| Anna Lyttiger on Suicidalakrobaterne provokerer… | |
| Skjoldungen on Ramadama-nam-nam-madammer. | |
| Jens Hansen on Ramadama-nam-nam-madammer. | |
| German law now also … on Ud at se med DSB - Danmarks Sh… | |
| whodares (Islamofob) on Stammesamfundets principper kr… | |
| whodares (Islamofob) on Ud at se med DSB - Danmarks Sh… | |
| Jørgen on Ramadama-nam-nam-madammer. |

det var også frækt at kalde hende landsforrædder. men det kunne jo have værre.
nogen kunne f.eks. have sidestillet hende med gibs prut papir. det ville virkelig have været dårlig stil.
forøvrigt er det mærkeligt at mennesker for hvem, nationalisme er et skældsord, bliver fornærmede over at blive kaldt landsforræddere. er det ikke velkendt at sf,ere, ikke føler nogen særlig loyalitet over for danmark, og er det ikke noget det faktisk er stolte af, fordi det gør dem til internationale kosmopoliter, eller hvad det nu er de er.
i villy søvndals valgtale ville han ikke engang tage ordet danmark i sin mund. istedet sagde han, dette samfund, eller, dette land.
mystiske mennesker der gerne vil være anti-nationale, uden at nogen skal sige at de er imod nationen. de påstår de gerne vil have en ordentlig tone, men benytter sig stort set kun af demoniseringer.
jeg tror ida var glad for den landsforrædder bemærkning. meget af det andet var squ nok blevet for indviklet at forholde sig til.
men mon ikke dette kommer til at følge hende i en tid. næste gang hun skal kalde nogen for nazi eller hvad sf,ere nu har for vane at kalde folk, så kan det jo give bagslag.
gad vide om hun vil tale med villy, efter at han har sidestillet et demokratisk parti med en totalitær forening.
jeg mener, hele historien åbner jo op for sa mange sjove og interessante spørgsmål.
Kommentar af Sortalf — 10 april 2008 @ 10:36 pm
Helt ærlig - Ida´s begrundelse for afgangen fra diskussionen var patetisk.
Den samlede Venstrefløj har altid dyrket dette, at smide grove og stygge betegnelser i hovedet på deres politiske modstandere.
Men det må sige, at Ida var kommet op mod nogle formidable diskussions deltagere, som havde deres indsigt og viden om Islam på plads.
Noget der kun kan lade sig gøre ved at folk har anvendt tid og energi på at sætte sig ind i Koranen, Hadith, Sunnah samt Islams historie .
Jeg ved dette at egen af erfaring -og det koster tid- masser af tid og arbejde.
Som een af deltagerne beskrev det, har det kedet ens hjerneceller næsten til døde at skulle arbejde sig igennem rodebutikken Koranen.
Men som Sun Shu bl.a. har skrevet, for flere tusinde år siden, i `Krigens Kunst` - du skal kende din fjende.
Og derfor forsætte man/jeg med dette møgkedelige arbejde ,
Kommentar af Vivi Andersen — 11 april 2008 @ 12:47 pm
Hodja, det var da en god ide at tage en kopi af Idas Fitna-’tråd’ og give os andre besked om det. Debatten var jo ikke helt ligegyldig. Det er også rart i fremtiden, at vi nu kan dokumentere, hvordan ordene faldt og i hvilken rækkefølge, hvis det skulle blive aktuelt. Dog er det ærgerligt, at Idas ur og datovisning har stået stille under debatten.
Kommentar af Emeritus — 12 april 2008 @ 8:47 pm
Havde også nappet en kopi tidligere - den var næsten for god til at forsvinde. Altid sjovt når en politiker tegner sig sådan.
Kommentar af Frihed — 13 april 2008 @ 2:15 am