Hodjas Blog

30 september 2007

To år efter

Jyllands-Posten har i sit kulturtillæg fra den 27. september en række interviews med nogle af de centrale muslimske aktører i Muhammedkrisen.

Ahmed Akkari kommer med et par interessante udtalelser:

“Jeg havde aldrig forestillet mig, at jeg i mit liv her i Danmark, dette rolige og blide land, pludselig skulle stå overfor noget så hårdt og kynisk.”

og

“Muslimerne bærer det største ansvar for, at der overhovedet blev trykt sådanne tegninger. Havde muslimerne taget deres opgave seriøst og ikke for eksempel havde haft så meget kriminalitet i egne rækker, så kan det godt være, at synet på os og vores profet havde været et andet. Det er nok en af de ting, som er blevet meget klart for mig i det seneste år. Det er ikke alle som ytrer sig, fordi de vil arbejde imod diskrimination og kræve muslimernes rettigheder. Der er nogle, som alene gør det for at bane sig vej frem og blive kendt eller som anvender det som led i et personlig opgør. Jeg ved, at det ikke er det, som har drevet mig. Men jeg har opdaget, at der er kolossale problemer i muslimernes rækker, og den kritik må de tage, om den så kommer her i Jyllands-Posten.”

Hvornår fatter de, at mange danskere faktisk vågnede op, ved at blive stillet overfor noget så hårdt og kynisk, som muslimernes reaktion på nogle banale tegninger? De sidste udtalelser havde måske snarere været på sin plads under krisen, og nu erfarer vi, at de reaktioner, som imamerne var hovedmænd bag, og som kostede mange menneskeliv, for nogens vedkommende var som led i selvpromovering og personlige opgør. Det er hårdt og kynisk! 

9 kommentarer »

  1. Det havde jeg aldrig troet, at Ahmed Aqqari ville indrømme.

    Kommentar af Anna Lyttiger — 1 oktober 2007 @ 2:33 am

  2. Sjovt nok! larmer og råber og skriger og afbrænder de overfølsomme muslimer ikke, når terrorangreb rammer vesten, kun høres larmende tilfreds tavshed?!

    Kommentar af li — 1 oktober 2007 @ 8:43 am

  3. Det er ikke rigtigt li. Jeg husker der var mange der jublede 11/9 i ghettoerne på Nørrebro f.eks.

    Kommentar af ManInBurka© — 1 oktober 2007 @ 10:22 am

  4. @3 ManInBurka
    Ja, men jeg ville ikke være så politisk ukorrekt, så jeg ville nævne dette!
    ;-)

    Kommentar af li — 1 oktober 2007 @ 10:32 am

  5. Nu står verden da ikke længere! Han vil garanteret ind i poletek

    Kommentar af Slyrgraff — 1 oktober 2007 @ 3:34 pm

  6. Undskyld mig – men hvorfor er Akkarien her stadig væk?

    Det striden imod enhver form for rimelighed, at en mand der i den grad har skadet Danmark, ikke er blevet udvist.

    Kommentar af Kresten Jensen — 1 oktober 2007 @ 5:03 pm

  7. Er akkaris kone og børn sendt retur til Libanon, det var vist ikke lovligt da de kom med “flygtningene” hjem sidste år????

    Kommentar af Broholm (ordblind) — 1 oktober 2007 @ 6:35 pm

  8. ->7: Godt Broholm, det ville jeg have nævnt (som sædvanlig) men kom fra det.

    De er her endnu. Hvem og hvorfor har givet dem opholdstilladelse?

    Kommentar af Hodja — 1 oktober 2007 @ 8:00 pm

  9. ja det er sgu et godt spørgsmål, måske vi alle skulle skrive og spørge vore politikker om det ???

    Kommentar af whodares (Islamofob) — 1 oktober 2007 @ 8:16 pm

RSS af kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv en kommentar