Fra næste måned indledes ifølge Kinas kalender ‘Grisens år’. Men selv i Kina bortcensureres dette af hensyn til muslimernes følelser.
Mere på Wall Street Journal via LindaSoG
Mere på Wall Street Journal via LindaSoG
RSS af kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI
| EH on Debat: Er nydanskerne blevet… | |
| Frihed on Dagens skumle foto | |
| Angelas@wowsogood.co… on Dagens skumle foto | |
| kpetersen on Debat: Er nydanskerne blevet… | |
| Z.P.Nunca Mais on Dagens skumle foto | |
| Z.P.Nunca Mais on Dagens griseri | |
| Anonym on Hatten af for Macca | |
| erik pedersen on Borgmester Boye blotter b… | |
| nimu on Drama | |
| nimu on Drama | |
| rettentilselvforsvar on Norge: Nu forsøges spåkoner … | |
| Anna Lyttiger on Norge: Nu forsøges spåkoner … | |
| Malak on Dagens skumle foto | |
| Bøddel on Dagens skumle foto | |
| Purellif on Dagens skumle foto |

Mon ikke selvcensuren har svigtet på DR-text-tv. I dag bringer man en oplysning om, at svinebestanden i Danmark er den højeste nogensinde.
De høflige kinesere har fundet ud af, at det er såååååå krænkende for volds- og trusselskulturen at se og høre om det for menneskeheden så nyttige dyr.
Denne muslimske læge har forstået budskabet om rent og urent.
http://www.timesonline.co.uk/article/0,,2087-2570067,00.html
Måske har han også en mening om rimeligheden af, at muslimer lader sig transportere gratis fra Libanon til et land et land der eksporterer svin for 28,4 mia. kr.
At den luft vi indånder, specielt i forårs og efterårsmånederne har et vist indhold af gylledampe taler vi naturligvis lige så lidt om som den kendsgerning, at såvel bistandshjælp, skolevæsen, sundhedsvæsen m.v. er (najis) urent, inficeret af indtægterne fra svineproduktion.
Kommentar af Als — 29 januar 2007 @ 3:05 pm
Hvis man vil nyde dete lands velstand, bør man vel også være indstillet på at respektere grisen som jo er den der betaler med livet for at sikre at de offentlige kasser er fyldte. Hvad er mest gris et stykke vakumpakket bacon eller en check fra socialkontoret finansieret af baconeksporten.
Man burde indføre en rød pølseprøve på bistandkontoret.
Kommentar af Alfred Hansen, Sø Søby — 29 januar 2007 @ 8:30 pm
Det ER da til at grine ad :
denne enten manglende indsigt og viden hos Freds- og Kærlighedsreligionens udøvere eller deres konsekvente dobbelte moral .
Det er ikke udlukkende trusler, mord, bål og brand de står for, men også for en gevaldig underholdning af den samlede Ikke-islamiske verden :
den daglige opvisning af deres oppustede selvbevidsthed, som står i skærende kontrast til deres præstationer indenfor almen dannelse og uddannelse for ikke at tale om deres præstationer indenfor alle former for videnskab .
Faktisk temmelig sørgeligt for dem - ogogså for resten af verdens lande, som forbliver dem, der med deres økonomi og anstrengelser, fortsat skal hive de Arabisk/Islamiske lande med i udviklingen, der foregår overalt på Kloden .
Kommentar af vivi andersen — 30 januar 2007 @ 10:12 am